پیشتازمووی

اپ پیشتازمووی را نصب کنید!

نسخه اندروید

pishtazmovie.ir pwa

اپلیکیشن پیشتازمووی را به صفحه اصلی موبایل خود اضافه کنید.

1- در نوار پایین دکمه share را انتخاب کنید.

2- منوی بازشده را به سمت بالا و یا به سمت راست کشیده، سپس گزینه "Add to Home Screen" add-to-home-screen را انتخاب کنید.

3- در قسمت بالا "Add" را انتخاب کنید.


متوجه شدم

درباره فیلم Escape from Pretoria

فرار از پرتوریا فیلمی استرالیایی – امریکایی در ژانر هیجانی و محصول سال 2020 است. این فیلم توسط فرانسیس آنان کارگردانی شده و فیلمنامه آن بر اساس کتاب «از درون به بیرون: فرار از پرتوریا» نوشته تیم جنکین نوشته شده است. از بازیگران فیلم می توان به دنیل ردکلیف، دنیل وبر و ایان هارت اشاره کرد.
نویسندگان:
فرانسیس آنان، ال. اچ. آدامز
عوامل:
فیلمبرداری: گوفری هال
تدوین: نیک فنتون
موسیقی: دیوید هرشفلدر
واکنش منتقدها:
فیلم در سایت راتن تومیتوز امتیاز 70% را بر اساس 33 ریویو بدست آورده که معادل نمره 6/5 از 10 است: «فرار از پرتوریا نمی تواند کل اتفاق تاریخی فرار از این زندان را نشان دهد اما عمیق نبودن داستان آن با جذابیت زیاد داستان فرار از زندان جبران می شود». در سایت متاکریتیک فیلم نمره 56 از 100 را بر اساس نظر 7 منتقد به دست آورده که نشانگر «نقدهای متضاد با هم و متوسط» است.
«بازی دنیل رد کلیف در این فیلم عالی است»
- ایمی نیکلسون (فیلم ویک)

یادداشتی بر فیلم «فرار از پرتوریا»
افراط نیست اگر بگوییم زندانی شدن یکی از بدترین تجربه هایی است که انسان می تواند از سر بگذراند. به خاطر همین جذابیت این مکان برای داستانگویی سینمایی هیچوقت به پایان نمی رسد. هر سال تعداد زیادی فیلم و سریال با محوریت زندگی در زندان تولید می شوند اما چیزی که کم تر شاهد آن هستیم یک فیلم هیجانی موفق با موضوع فرار از زندان است. «فرار از پرتوریا» داستان یکی از مشهورترین فرار از زندان های تاریخ را روایت می کند.
دنیل ردکلیف و دنیل وبر نقش تیموتی جنکین و استفن لی را بازی می کنند. دو جوان اهل افریقای جنوبی که در دهه 70 به خاطر مبارزه با رژیم نژادپرست آپارتاید به زندان فرستاده شدند و سپس تصمیم گرفتند از زندان فرار کنند. تصمیم توسط تیموتی جنکین گرفته می شود اما سپس لی با اکراه آنرا می پذیرد. آنها با یک زندانی دیگر به نام لئونارد فونتین ملاقات می کنند که او هم قصد فرار دارد. در طول یک سال جنکین، لی و فونتین با هم برای یافتن راه فرار از زندان کار می کنند و نهایتا تصمیم می گیرند که وقت فرار رسیده است و دست به کار می شوند.
دنیل ردکلیف در نقش جنکین و دنیل وبر در نقش لی نمایش های فوق العاده ای دارد اما من بیشتر از بازی این دو از بازی مارک لئونارد وینتر لذت بردم. او در بازی اش خشم و بی پناهی یک زندانی را به خوبی نشان داده و بازی اش را به خوبی با دو بازیگر دیگر هماهنگ کرده است. تمام جنبه های تصویری فیلم (از طراحی صحنه تا قاب بندی و غیره) به بیننده حس زندانی شدن می دهند و او را در موضعی نزدیکتر به احساسات این شخصیت ها قرار می دهند. این اولین فیلم بلند فرانسیس آنان است و این تسلط روی جنبه های مختلف فیلمسازی از سوی او جای تحسین بسیار دارد.
با اینکه فرار از پرتوریا بر اساس داستانی واقعی نوشته شده اما تصور نمی کنم افراد زیادی پیش از دیدن فیلم از داستان آن اطلاع داشته باشند. به همین خاطر هیجان و تعلیق در کل طول فیلم ثابت می ماند. بیننده از اراده و شجاعت این شخصیت ها لذت می برد و به خصوص از لحاظ تاریخی می تواند با زندگی در زیر چکمه های حکومتی خودکامه ارتباط برقرار کند. دیدن این فیلم را به شدت به طرفداران فیلم های زندگینامه و فیلم های فرار از زندان توصیه می کنم و امیدوارم در آینده فیلمهای بیشتری از فرانسیس آنان ببینم.
واکنش های مخاطبان در شبکه های اجتماعی:

نظر مثبت:
فیلم اینقدر هیجان انگیزه که تا آخر به صندلیتون میخکوب میشید. تنش خیلی بالایی توی کل فیلم هست و شخصیت ها همیشه در خطر مرگ قرار دارن که به شدت باعث میشه احساس اضطراب کنید. بازی دنیل ردکلیف هم واقعا عالی بود.
نظر منفی:
لهجه های بازیگرا واقعا هیچ ربطی به افریقای جنوبی نداشت و این تنها مشکل فیلم نیست. داستان واقعی به مراتب از چیزی که توی فیلم می بینیم جذاب تره و این همه صحنه اضافی نداره. اینجا شخصیت ها همش وقت تلف می کنن.

دیالوگ برگزیده:
دنیس گلبرگ: فرار نکن! وایسا و بجنگ.
تیم جنکین: (کلید را به او نشان می دهد) ما اینطوری می جنگیم.

جزئیات:
شخصیت واقعی تیم جنکین (که نقش او در فیلم توسط دنیل ردکلیف بازی می شود) حضور کوتاهی در فیلم به عنوان یکی از زندانیان دارد.
دنیل ردکلیف و ایان هارت پیشتر در فیلم «هری پاتر و سنگ فیلسوف» (2001) همکاری کرده اند.
این فیلم در زندانی در استرالیا فیلمبرداری شده است.

همچنین ببینید

دیدگاه و نظرات کاربران

loading

در حال بارگذاری دیدگاه ها

رای به فیلم

فرار از پرتوریا

1 رای 2 رای 3 رای 4 رای 5 رای
ثبت
لوگو پیشتازمووی

شما نمیتوانید با اشتراک رایگان این فیلم را تماشا کنید.

برای تماشا می بایست اشتراک تهیه نمایید.

خرید اشتراک
اشتراک رایگان ایرانسلی ها در پیشتازمووی

اشتراک رایگان برای ایرانسلی‌ها

شما دیگر نیازی به خرید اشتراک پیشتازمووی ندارید اما در هنگام تماشای فیلم‌ها، هزینه حجم مصرفی اینترنت شما به صورت کامل محاسبه می‌شود، درصورتی که اشتراک پیشتازمووی داشته باشید حجم مصرفی شما نیم بها محاسبه خواهد شد.

متوجه شدم

فعالسازی قفل کودک

یک کد 4 رقمی در کادر زیر وارد نمایید:

ثبت
انصراف

غیر فعال کردن قفل کودک

رمز قفل کودک را وارد کنید:

ثبت
انصراف
کد قفل کودک را فراموش کرده ام.

خروج از بخش کودکان

رمز قفل کودک را وارد کنید:

ثبت
انصراف
کد قفل کودک را فراموش کرده ام.

فراموشی قفل کودک

کلمه عبور حساب کاربری را وارد کنید:

ثبت
انصراف

اشتراک گذاری