پیشتازمووی

اپ پیشتازمووی را نصب کنید!

نسخه اندروید

pishtazmovie.ir pwa

اپلیکیشن پیشتازمووی را به صفحه اصلی موبایل خود اضافه کنید.

1- در نوار پایین دکمه share را انتخاب کنید.

2- منوی بازشده را به سمت بالا و یا به سمت راست کشیده، سپس گزینه "Add to Home Screen" add-to-home-screen را انتخاب کنید.

3- در قسمت بالا "Add" را انتخاب کنید.


متوجه شدم

درباره مستند I Am Not Your Negro

«من کاکاسیاه تو نیستم» فیلمی مستند و محصول سال 2016 است. این فیلم توسط رائول پک کارگردانی شده و ساموئل ال جکسون نقش راوی آنرا برعهده دارد. نویسنده بزرگ امریکایی جیمز بالدوین در این فیلم به بررسی تاریخ مبارزات نژادی در امریکا می پردازد و نظراتش درمورد چشم انداز آینده این مشکلات را بیان می کند. «من کاکاسیاه تو نیستم» در تاریخ 3 فوریه 2017 در امریکا به نمایش درآمد و استقبال همه جانبه منتقدان از آن باعث شد به نامزدی رشته بهترین فیلم مستند در جوایز اسکار برسد.

راوی:
ساموئل ال جکسون
عوامل:
فیلمبرداری: ترنر راس
تدوین: الکساندر استراوس
موسیقی: الکسی آیگوی


جوایز:
نامزد جایزه بهترین فیلم مستند از جوایز اسکار
برنده جایزه بهترین فیلم مستند از جوایز بفتا

واکنش منتقدها:
فیلم در سایت راتن تومیتوز امتیاز 99% را بر اساس 203 ریویو بدست آورده که معادل نمره 8/91 از 10 است. در سایت متاکریتیک فیلم نمره 95 از 100 را بر اساس نظر 36 منتقد به دست آورده که نشانگر «تحسین جهانی» است.

یادداشتی بر فیلم «من کاکاسیاه تو نیستم»
رائول پک کارگردان باسابقه سینمای مستند با فیلم جدیدش به نام «من کاکاسیاه تو نیستم» نگاهی متفاوت و به شدت تاثیرگذار به مسائل نژادی در امریکا دارد. فیلم از زاویه دید نویسنده مشهور امریکایی، جیمز بالدوین روایت می شود که صدا و تصویر واقعی او از طریق تصاویر آرشیوی به فیلم اضافه شده اند. ماده خام اصلی کارگردان برای ساخت فیلم دست نوشته های ناتمام بالدوین برای نگارش رمانی به نام «این خانه را به یاد بیاور» بوده است که در آن بالدوین تجربیات خود از روابطش با سه رهبر مبارزات حقوق بشری در امریکا را به یاد می آورد.
بالدوین نتوانسته نوشتن این کتاب را به پایان برساند و این موضوع چیز عجیبی نیست چون هر یک از این سه شخصیت (مارتین لوترکینگ، مالکوم ایکس و مدگار اورز) خود دنیایی از تجارب و ابعاد جدیدی را به داستان اضافه می کردند، آنها برای رسیدن به یک هدف مشترک فلسفه ها و افکار به شدت متفاوتی داشته اند. هیچ یک از آنها نتوانستند به سن 40 سالگی برسند و پیش از آن توسط مخالفانشان به قتل رسیدند. مالکوم ایکس توسط خود افراد گروهش به قتل رسید و دو تای دیگر هم توسط افرادی به قتل رسیدند که برابری تمام انسان ها در قانون اساسی امریکا برایشان بی معنی بود. اوج هوشمندی پک (کارگردان) خود را در جایی نشان می دهد که او سعی کرده هم به متن ناتمام بالدوین وفادار بماند و هم فیلم را به نحوی کامل و تمام شده عرضه کند. تعادل بسیار سختی که در دستان توانای پک به یک نقطه قوت مهم برای فیلم تبدیل شده است. استفاده از تصاویر آرشیوی و فیلم های قدیمی حسی عجیب به فیلم بخشیده اند، انگار فیلم بر پهنه تاریخ و حتی در آینده روایت می شود. خوانده شدن متن بالدوین توسط جکسون حسی شاعرانه به فیلم می بخشد که همزمان باعث ارتباط نزدیک تر مخاطب با حوادث فیلم می شود. فیلم از طریق متن درخشان بالدوین به بهترین شکل شکست تاریخی امریکا در حل مسائل نژادی را نشان می دهد، شکستی که هم در عرصه سیاسی و هم در عرصه فرهنگی به حیثیت و اعتبار این کشور لطمه جبران ناپذیری وارد کرده است. فیلمساز نمونه های کلیشه ای شخصیت های سیاه پوست در سینما و تلویزیون را بررسی می کند و نشان می دهد چگونه فرهنگ امریکایی در طول تاریخ خود تحت تاثیر نژادپرستی قرار داشته است. «من کاکاسیاه تو نیستم» با متن بالدوین و تدوین درخشان الکساندرا استراوس به مستندی فوق العاده تاثیرگذار درمورد مسائل نژادی تبدیل شده که هم تجارب گذشته امریکا در این زمینه را بررسی می کند و هم نسبت به آینده این مبارزات هشدار می دهد.
نویسنده: مارک دویسیک
منبع: www.markreviewsmovies.com


واکنش های مخاطبان در شبکه های اجتماعی:
امتیاز بینندگان در سایت راتن تومیتوز = 83%
نظر مثبت:
این مستند به بهترین شکل ماجرای مبارزات نژادی در امریکا رو خلاصه کرده و موضوعات مطرح شده توی اون بیننده رو عمیقا به فکر فرو میبرن.
نظر منفی:
متن نوشته شده توسط جیمز بالدوین از نظر ادبی به شدت زیباست اما تدوین عجولانه مستند اجازه نداده این متن تاثیر خودش رو کامل کنه و مدام حواس بیننده رو از موضوع اصلی پرت میکنه.


جزئیات:
• کلمه نژادپرستانه "کاکاسیاه" 78 بار در این فیلم مورد استفاده قرار گرفته است.
• رائول پک (کارگردان) قبلا مستند «لومومبا» (2000) را ساخته است.

همچنین ببینید

دیدگاه و نظرات کاربران

loading

در حال بارگذاری دیدگاه ها

رای به مستند

من کاکاسیاه تو نیستم

1 رای 2 رای 3 رای 4 رای 5 رای
ثبت
لوگو پیشتازمووی

شما نمیتوانید با اشتراک رایگان این مستند را تماشا کنید.

برای تماشا می بایست اشتراک تهیه نمایید.

خرید اشتراک
اشتراک رایگان ایرانسلی ها در پیشتازمووی

اشتراک رایگان برای ایرانسلی‌ها

شما دیگر نیازی به خرید اشتراک پیشتازمووی ندارید اما در هنگام تماشای فیلم‌ها، هزینه حجم مصرفی اینترنت شما به صورت کامل محاسبه می‌شود، درصورتی که اشتراک پیشتازمووی داشته باشید حجم مصرفی شما نیم بها محاسبه خواهد شد.

متوجه شدم

فعالسازی قفل کودک

یک کد 4 رقمی در کادر زیر وارد نمایید:

ثبت
انصراف

غیر فعال کردن قفل کودک

رمز قفل کودک را وارد کنید:

ثبت
انصراف
کد قفل کودک را فراموش کرده ام.

خروج از بخش کودکان

رمز قفل کودک را وارد کنید:

ثبت
انصراف
کد قفل کودک را فراموش کرده ام.

فراموشی قفل کودک

کلمه عبور حساب کاربری را وارد کنید:

ثبت
انصراف

اشتراک گذاری